Ako vybrať detský kočík ako ušitý pre vás?

Ak hľadáte ten správny detský kočík pre vás a vašu rodinu, je potrebné si vopred premyslieť, aké kritériá by mal spĺňať a na čo všetko ho budete používať. Nasledujúce tipy a rady vám výber detského kočíka určite uľahčia a rozšíria obzory vo výbere funkcii a modelov, ktoré trh ponúka.

blog (7)_1

1. Kombinovaný kočík (0 - cca 3 roky):

Alebo aj tzv. trojkombinácia alebo multifunkčné kočíky. Kombinovaný kočík je momentálne najpopulárnejším typom kočíka na trhu medzi rodičmi nakoľko predstavuje ideálne spojenie hlbokého a športového kočíka. Rodičia teda miesto dvoch kočíkov v rámci rastu dieťaťa investujú iba do jedného. Jeho najväčšou výhodou je využitie od narodenia dieťatka až po približne tri roky dieťaťa. Mnoho výrobcov v súčastnosti ponúka v rámci výbavy i autosedačku, ktorá je dnes nevyhnutnosťou každého riadiaceho rodiča. Vo väčšine prípadov je cena za autodesačku kúpenú v rámci kombinovaného kočíka nižšia ako tá, ktorú zaplatíte pri kupovaní sedačky zvlášť. Nakoľko trojkombináciu kočíka budete môcť využívať niekoľko rokov, je nevyhnutné vybrať kvalitný podvozok a pevnú konštrukciu.

2. Hlboký kočík (0 - cca 7 mesiacov)

Hlboký kočík je spravidla kočík s vaničkou pre novorodené detičky do doby, kedy začnú samostatne sedieť (cca od 7 mesiacov). Pri výbere hlbokého kočíka je dôležitý terén, v ktorom sa s ním budete pohybovať. Nakoľko jeho rozmery sú väčšie v porovnaní s kombinovaným kočíkom, manipulácia s ním je nie taká bezproblémová a je vhodný na využitie najmä po rovných terénoch (nákupné centrum, prechádzka v parku). Jeho hmotnosť je taktiež vyššia ako pri kombinovanom kočiari, preto rodičia, ktorí pravidelne cestujú alebo navštevú príbuzných či bývajú na siedmom poschodí by mali túto skutočnosť zobrať do úvahy pred jeho kúpou.

3. Športový kočík (od cca 7 mesiacov a viac)

Športový kočiar je vhodný pre deti, ktoré sú schopné samostatne sedieť a tento vek začína zvyčajne okolo 7 mesiacov dieťaťa. Ich výhodou je jednoduchá a rýchla skladateľnosť, ktorú uvítate najmä pri vkladaní kočíka do auta a vykladaní z auta či pri jeho uskladnení v menších priestoroch. Mnoho modelov na trhu je v ponuke s mobilnou sedačkou, ktorá sa dá nastaviť v smere alebo proti smeru jazdy kočíka, takže ľahko zmeníte polohu dieťaťa podľa toho, či práve bdie alebo spí, prípadne podľa smeru vetra a dažďa.

4. Golfové palice (sediace dieťa)

Tento typ kočíkov je typický svojou ľahkou konštrukciou a aj svojou jednoducho a rýchlou zložiteľnosťou. Je ideálnym riešením pre rodičov, ktorí často skladajú a rozkladajú kočíky, cestujú dopravnými prostriedkami alebo využívajú kočík najmä na krátke vzdialenosti. Sú taktiež vhodnejšie do letného počasia, takže kočík golfové palice je ideálnou voľbou na dovolenku pri mori. Ak však plánujete v zime voziť svoje dieťa v tomto kočíku do obchodu či na návštevy, radšej si to premyslite dvakrát, nakoľko ľahké spracovanie sa odzrkadlí i v tenkom materiále a teda dieťatko by mohlo rýchlo prechladnúť, keďže nie je dostatočne chránené.

Na čo by ste pri výbere kočíka nemali zabudnúť

Výška rukovätí
Pred tým, ako urobíte konečné rozhodnutie, overte si, či sú rukoväte kočíka nastaviteľné alebo nie a ak áno, do akej výšky. Ujistite sa, že vaša výška a výška členov rodiny, ktorí budú kočíkovať, zodpovedá výške rukoväte. Takto predídete zbytočným problémom po zakúpení kočiara.

Design kočíka
Pri výbere kočíka si taktiež premyslite, aký štýl a design sa vám páči. Ste skôr športový typ alebo elegantný? Zladením kočíka s vaším osobným vkusom a štýlom nič nepokazíte. Taktiež pri výbere myslite na to, že by povrch mal byť ľahko umývateľný a pri výbere farby nezabúdajte na škvrny od kaše či ovocia, ktoré sa môžu vyskytnúť.

Úložné priestory
Myslite na množstvo vecí, ktoré budete potrebovať pri ceste do mesta či na nákupy. Má váš detský kočík dostatok priestoru pre potrebnú výbavu ako jedlá a nápoje pre dieťa i pre vás, vreckovky či plienky, prípadne bude v ňom priestor na nákup? Vyberte správnu veľkosť úložného priestoru podľa vašich potrieb.

Doplnky ku kočíku
V zimnom období sa oplatí investovať do teplého vaku - ak nie je súčasťou výbavy kočíka - a do ochrannej pokrývky odolnej voči dažďu. V lete zasa nezabudnite na sieťku, ktorá ochráni vaše dieťa pred hmyzom a clonou, ktorá ochráni dieťa pred priamym slnečným žiarením. Mamičky môže siahnuť i po slnečníku, ktorý sa dá pripevniť ku kočíku a tiež ľahko v prípade potreby zložiť.

Pri výbere kočíka je najdôležitejší komfort pre dieťa a takisto aj pre vás. Ak kočík spĺňa všetky požiadavky, ktoré máte a aj viac, neváhajte dobre investovať a hurá do kočíkovania! :-)