Ako vybrať matrac? Naše tipy

Ako vybrať matrac? Naše tipy

Zabezpečte si dobrý a zdravý spánok kúpou lepšieho matraca. Výber toho správneho matraca závisí predovšetkým od vašich osobných preferencií. Matrac, na ktorom sa niekto môže cítiť ako na obláčiku, môže znamenať bolesť chrbta pre druhého. Čo ešte viac sťažuje rozhodnutie pri výbere matraca, je široká škála možností. Preto Vám v tomto článku prinášame základný prehľad, ako vybrať správny matrac pre Vás. 

Article_sleeping_latex_mattress

Kedy si mám matrac vymeniť? 

Odporúča sa, aby ste svoj matrac vymieňali každých sedem rokov. Hoci životnosť kvalitných matracov môže trvať osem až desať rokov - v niektorých prípadoch dokonca aj viac. Dôvodom výmeny nemusí byť len jeho nepohodlnosť. Matrac každú noc vstrebáva časť nášho potu a čiastočky našej pokožky. To sú hlavné príčiny, prečo by ste mali vymeniť starý matrac za nový. Medzi príznaky, že potrebujete nový matrac, patrí aj zistenie, že lepšie spíte na iných lôžkach. Ak sa budíte nevyspatí alebo s bolesťami, môže to znamenať, že musíte investovať do kúpy nového, kvalitnejšieho matraca. 

Je lepší tvrdší alebo mäkší matrac? 

Potreby každého človeka sú odlišné, a v priebehu rokov sa menia. Matrac, na ktorom sa nám spí ako na obláčiku, môže pre iného znamenať bolesť chrbta. Pri výbere toho správneho matraca je dôležité zohľadniť aj svoju výšku a váhu. Okrem toho, dôležitú úlohu zohráva aj poloha pri spánku, ktorú najviac uprednostňujete. Podľa stupňa tvrdosti delíme matrace na najtvrdšie (H5), stredne tvrdé (H3) a na mäkké matrace (H1). Tvrdosť matraca je daná použitými materiálmi a , na ktorej je matrac položený. Vo všeobecnosti platí, že latex a rôzne peny sú mäkšiekokosové dosky zase tvrdšie.

spanie na boku2

Spánok na boku najčastejšie preferujú ženy. Ak aj vy patríte do skupiny, ktorá uprednostňuje spánok v tejto polohe, odporúčame pre Vás mäkšie matrace bez kokosovej vrstvy. Najvhodnejšie sú matrace zložené z pamäťovej peny, latexu alebo zónované matrace.  Tie sa dokonale prispôsobia tvaru vášho tela a poskytujú správnu oporu vašej chrbtici.

Odporúčané matracematrac Brave,  Ivory, Rocker, Judy 

spanie na chrbte

Spánok na chrbte je najviac obľúbený u mužov. Tento spôsob spánku sa považuje za najzdravší. Dochádza k rovnomernému rozloženiu váhy tela a tlaku na chrbticu, krk a kĺby. Tento spôsob spania sa však neodporúča pri respiračných ochoreniach, pri ťažkostiach s dýchaním, nádche alebo pri chrápaní. 

spanie na bruchu

Odporúčané matrace: matrac Sandra, Nela, Hunt

Ak uprednostňujete spanie na bruchuneodporúčame kúpu tvrdého matraca. Pri tejto polohe dochádza k zvýšenému tlaku na chrbát a krčnú chrbticu. Taktiež negatívne vplýva na trávenie a cirkuláciu krvi v oblasti brušnej dutiny. Pri spaní na bruchu bude tou správnou voľbou matrac so strednou tvrdosťou.

Odporúčané matrace: matrac Ivory, Hunt, Brave 

Aké sú typy matracov?

  1. Taštičkový matrac

Pri výbere matraca je dôležité myslieť na to, na aký rošt  je určený. Matrace bez pružín sa odporúčajú predovšetkým na lamelové rošty. Tvrdé a stredne tvrdé matrace sú vhodné na nepolohovateľné lamelové rošty  a drevené masívne latové rošty.  Mäkké nepružné matrace sú určené na lamelové rošty. Ak ste sa rozhodli pre taštičkový matrac, tak ten patrí na pevné podložky - drevené masívne latové rošty alebo perforované dosky. Kombináciu pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt odporúčame vtedy, ak chcete dosiahnuť pružnejší a mäkší pocit pri spaní. 

  1. Kokos alebo pohánka

Trpíte problémami, ktoré súvisia s hornými dýchacími cestami? Alebo sa budíte s bolesťami chrbtice? Ak áno, matrac v ktorom je použitá pohánka je tou správnou voľbou. Matrace s pohánkovými strukmi sú stredne tvrdé a poskytujú tú správnu oporu vašej chrbtici. Navyše ide o materiál, ktorý je úplne hypoalergénny a teda je vhodný aj pre alergikov alebo astmatikov. Kokosová doska sa v matraci používa najmä z dôvodu spevnenia lôžkovej plochy. Disponuje antibakteriálnymi  a antialergickými vlastnosťami.

Náš TIP:  Pokiaľ máte doma dieťa s problémami dýchacích ciest, odporúčame matrace s pohánkou. V prípade, že Vaše dieťa takýto problém nemá, oba materiály (pohánka, kokos) sú rovnocenné. Rozdiel je už len v cene. Lacnejšou alternatívou je matrac s kokosovou doskou. Poťah pri tomto matraci je možné prať v práčke, zatiaľ čo poťah na pohánkovom matraci sa neodporúča prať. V pohánkovom matraci sú lusky pohánky všité do poťahu a tie nesmú prísť do kontaktu s vodou. V opačnom prípade stratí svoje vlastnosti. Preto je vhodné zakúpiť si chránič na matrac, čo z neho robí drahšiu alternatívu. 

  1. Matrac pre deti od 0 do 3 rokov

Bábätko potrebuje pevný matrac, ktorý mu umožní ľahko a správne dýchať. Príliš mäkký matrac nie je pre dieťa vhodný, najmä na každodenné spanie. Detský matrac by mal mať poťah, ktorý možno jednoducho prať. Pravidelnou hygienou sa zbavíte roztočov a alergénov. Zvýšenú hygienu tiež zabezpečí chránič na matrac, ktorý sa ľahšie udržiava a je praktickejší. 

  1. Matrac pre deti od 3 do 13 rokov

Dieťa v tomto veku začína spávať samostatne. Ak sa neviete rozhodnúť aký matrac je pre neho ten správny, tak deťom v tomto veku stačí takzvaný štartovný základný matrac. Dieťa je stále vo vývoji a faktom je tiež, že po siedmich rokoch by sa mal matrac z hygienického hľadiska vymeniť. Pri výbere matraca pre dieťa v tomto veku sa neodporúčajú zónové matrace. Je potrebné vybrať jednoduchšie penové alebo taštičkové matrace. Pre deti s dýchacími alebo kožnými problémami sú vhodné najmä hypoalergénne matrace. Samozrejmosťou by mal byť prateľný poťah a chránič na matrac

Odporúčané matrace: matrac Bambino CoirBambino CandyBambino Console, Sofia

  1. Matrac pre deti od 13 do 20 rokov

Trinásť a viac ročným deťom je potrebné vybrať matrac podľa stavby a váhy telaOdporúčame taštičkové alebo penové matrace. Pri výbere je dôležité zvážiť, koľko chcete do matraca pre svoje dieťa investovať. Plusom matraca je zónovanie jadra a prateľný poťah. Ak má vaše dieťa astmu alebo je alergik, matrace s kokosovou alebo pohánkovou doskou sú tou správnou voľbou. Pri matracoch z našej ponuky cena zodpovedá kvalite použitých materiálov. 

Odporúčané matrace: matrac Hunt, Adriana, Corela 

Veríme, že teraz už poznáte tvrdosť matraca, ktorá bude pre Vás, či vaše dieťa najlepšia. Ak sa Vám aj po dlhšom čase zdá nový matrac príliš tvrdý alebo príliš mäkký, odporúčame zvážiť výmenu roštu. Ako si vybrať ten správny rošt do postele si môžete prečítať v článku, ktorý sa tejto problematike venuje detailnejšie.