Ako vybrať správny matrac?

Výber správneho matraca je základom zdravého spánku. V tomto článku Vám prinášame základný prehľad, ako vybrať TEN SPRÁVNY matrac.


1.    Pružinový alebo nepružinový (sendvičový)?


Typ matraca vyberáme podľa toho, na akú podložku je určený. Matrace bez pružín patria skôr na lamelové rošty s predpätými pružnými lamelami. Tvrdé a stredne tvrdé nepružinové matrace sú vhodné na nepolohovateľné lamelové rošty a drevené masívne latové rošty. Mäkké nepružinové matrace sú vhodné najmä na lamelové rošty.Pružinové matrace patria na pevné podložky (napr. drevené masívne latové rošty, alebo perforované dosky), alebo na nepolohovateľné lamelové rošty. Kombináciu pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt volíme vtedy, ak chceme dosiahnuť pružnejší a mäkší pocit pri spaní na pružinovom matraci.  

2.    Tvrdosť matraca

Toto kritérium je na stupnici dôležitosti pri výbere matraca na prvom mieste. Naša hmotnosť, výška a „spacie“ návyky sú hlavným ukazovateľom pri výbere matraca. Samozrejme, že nový matrac by nemal mať výrazne inú tvrdosť ako ten starý.
Tvrdosť matraca je daná použitými materiálmi a podložkou, na ktorej je položený. Vo všeobecnosti platí, že latex a rôzne peny sú mäkšie a gumokokosové dosky sú tvrdšie. Pri pružinách platí, že Bonnell pružina je tvrdšia ako taštičkové pružiny.
Matrace sú rozdelené do piatich stupňov tvrdosti označených symbolmi H1 až H5. Tvrdosť H1 znamená mäkký matrac, H2 stredne mäkký matrac, H3 stredný matrac, H4 stredne tvrdý matrac a H5 tvrdý matrac. V ponuke máme aj matrace, ktoré majú na každej strane inú tvrdosť. Ak spávate na chrbte, voľte radšej stredné až tvrdé matrace s tvrdosťami H3 až H5. Ak spávate na boku voľte mäkšie matrace s tvrdosťami H2 až H4, alebo matrace so zónovou tvrdosťou, ktoré sú v oblasti ramien a kolien zmäkčené. Pri výbere matracu berte do úvahy aj rošt, lebo aj ten ovplyvní celkový pocit pri ležaní. Lamelový rošt dokáže znížiť tvrdosť matraca až o jeden stupeň. Tento fakt je najciteľnejší pri kombinácii pružinový matrac a nepolohovateľný lamelový rošt.

3. Kokos alebo Pohánka?

Pohánka: Pohánka je úplne hypoalergénna. Ak máte alergiu, astmu alebo iné problémy súvisiace s hornými cestami dýchacími - vyskúšajte tento druh matraca. Ďalší dôvod - chrbtica. Matrace s pohankovými struky sú stredne tvrdé. Nezrúti sa pod ťarchou tela. Jedná sa o vhodný podklad pre chrbtica. 

Kokosová doska: je veľmi vzdušný materiál, ktorý sa v matracoch používa z dôvodu vytvrdenia lôžkovej plochy. Kokosové dosky disponujú navyše aj antialergickými a antibakteriálnymi vlastnosťami, materiál je veľmi pružný, flexibilný a má veľmi dlhú životnosť.  Matrace s kokosovou doskou sú stredne tvrdé.

Naša rada? Pokiaľ máte dieťa s problémami dýchacích ciest, určite odporúčame matrace s pohánkou, ak takýto problém vaše dieťa nemá, sú podľa nás tieto dva materiály rovnocené. Avšak lacnejšou alternatívou je matrac s kokosovou doskou, či už jedno alebo obojstrannou, pretože poťah je vhodný na pranie. Poťah na pohánkovom matraci na pranie vhodný nie je, pretože v pohánkovom matraci sú lúsky pohánky všité do poťahu a tie nesmú prísť do styku s vodou inak stratí svoje vlastnosti, preto je vhodné zákupiť si chránič na matrac, čo z neho robí drahšiu alternatívu, ale rozhodnutie, vždy bude len na Vás. 

4. Matrace Podľa veku:    

Deti 0-3r :

Dieťatko potrebuje pevný matrac, ktorý mu umožní ľahko a správne dýchať. Zároveň však musí byť dostatočne flexibilný na to, aby sa prispôsobil detskej stavbe tela už od narodenia. Príliš mäkký matrac nie je pre deti úplne vhodný, najmä na každodenné spanie. Detský matrac by mal mať odzipsovateľný poťah, to nám zabezpečí jednoduchú údržbu a zvýši hygienu. Pravidelným praním poťahu sa zbavíme roztočov a alergénov, čím v budúcnosti predídeme u detí možným problémom s alergiami, astmou a problémami s dýchaním. Zvýšenú hygienu lôžka tiež zabezpečí matracový chránič, ktorý sa ľahšie udržiava a je praktickejší. Mal by byť z bavlny, ktorá dokonale odvádza vlhkosť.

Odporúčané matrace sú: Kokos/molitán, kokos/kokos, pohánka/kokos, taštičkový matrac.

Deti 3-13r:

V tomto veku dieťatko prechádza na väčšiu posteľ a vy sa rozhodujete, aký je preňho vhodný matrac. Deťom v tomto veku stačí takzvaný štartovný základný matrac. Dieťa je stále vo vývoji a faktom je tiež, že po 10-tich rokoch by sme mali matrac z hygienického hľadiska vymeniť. Pri výbere matraca pre deti vo veku 3 - 13r sa treba vyhnúť zónovaným matracom. Zóny sú vždy v matraci navrhnuté na dospelú postavu,  tým pádom sa takýto matrac stáva pre deti totálne nevhodný. Keďže naše ratolesti stále rastú, matrac by mal byť podľa odporúčania pediatrov tuhší. Treba sa zamerať na jednoduchšie penové či pružinové matrace, často vyskladané z viacerých vrstiev. Dbajte na vzdušnosť pri skladbe matraca, ktorá nám zabezpečí hygienu. Sú vhodné jednoduchšie pružinové matrace a penové matrace strednej tuhosti. Pre alergikov alebo deti s dýchacími či kožnými problémami sú vhodné najmä hypoalergénne matrace napr. s pohánkou resp. kokosovou doskou. Samozrejmosťou by mal byť prateľný poťah alebo matracový chránič. Treba si zvážiť, koľko ste ochotní do matraca investovať a podľa toho si vybrať.                                                                 

Odporúčané matrace : PUR pena, Kokos, Kokos/Kokos, Alonso, Advik, Novium, Junger, ďalšie matrace sú samozrejme ešte kvalitnejšie, ale jedná sa už o väčšiu investíciu.

Deti 13-20r :
Dieťaťu po dosiahnutí veku 13 r. vyberte matrac podľa stavby a váhy tela. Tento mu bude slúžiť na ďalšiu etapu jeho života. Vhodné sú tak pružinové ako aj penové matrace. Treba si zvážiť, koľko ste ochotní do matraca investovať a podľa toho si vybrať. Plusom je zónovanie jadra, prateľný poťah s antibakteriálnou úpravou a zvýšená záruka. Pri naších matracoch cena, priamo úmerne reflektuje kvalitu použitých materiálov. 

Odporúčané matrace sú: PUR pena, Kokos, Kokos/Kokos, Alonso, Advik, Novium, Junger, Latex, Focus Mind, ďalšie matrace sú samozrejme ešte kvalitnejšie, ale jedná sa už o väčšiu investíciu.

K zabezpečeniu kvalitných služieb a na analýzu na tejto webovej stránke používáme súbory cookies. Viac informácií.